The Nichicon UCY2C151MHD3TN is a 150uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a maximum operating temperature of 105°C. It is rated for a DC voltage of 160V and has a ripple current of 945mA. The capacitor is packaged in a radial lead configuration and is suitable for through hole mounting. It is available in quantities of 250 and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2C151MHD3TN technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 945mA |
| Series | UCY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |