Nichicon UCY2C181MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 180uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 16mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 10000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 1A |
| Series | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 160V |