Nichicon UCY2C221MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.105A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |