The UCY2C820MHD3TO is a 82uF aluminum electrolytic capacitor with a 20% tolerance and a voltage rating of 160V. It is available in a radial package with a seated height of 0.846inch and a lead pitch of 0.197inch. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is packaged in tape and reel quantities of 500.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2C820MHD3TO technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 640mA |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |