Nichicon's UCY2D151MHD is a 150uF radial aluminum electrolytic capacitor with a 200V voltage rating, 0.2% dissipation factor, and 20% tolerance. It operates over a temperature range of -40°C to 105°C and is RoHS compliant. The capacitor is available in a bulk packaging quantity of 100 and features a radial termination. It measures 35.5mm in length and has a seated height of 1.457inch with a lead pitch of 0.197inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2D151MHD technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Length | 35.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 965mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |