The UCY2D151MHD6 is a 150uF aluminum electrolytic capacitor with a 200V voltage rating. It has a radial package with a 0.295inch lead pitch and a maximum seated height of 0.846inch. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in bulk packaging with 50 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2D151MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 910mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |