The UCY2D820MHD9 is a 82uF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 200V. It has a radial package with a diameter of 12.5mm and a height of 21.5mm. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2D820MHD9 technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Dissipation Factor | 20% |
| Height | 21.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Leakage Current | 756uA |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 645mA |
| Ripple Current (AC) | 645mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |