The UCY2E101MHD6 is a 100uF aluminum electrolytic capacitor with a 250V voltage rating. It features a radial package with a 0.2% dissipation factor and a 20% tolerance. The capacitor is designed for general-purpose use and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2E101MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Length | 35.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 785mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |