Nichicon UCY2E121MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 120uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 16mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Height - Seated (Max) | 1.043inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 12000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 845mA |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |