The Nichicon UCY2E121MHD9 is a 120uF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 250V and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in a radial format and is designed for through-hole mounting. It is RoHS compliant and available in a quantity of 100 per bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2E121MHD9 technical specifications.
| Capacitance | 120uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 785mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |