Nichicon UCY2E470MHD3TO technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 10000°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 490mA |
| Series | UCY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |