Nichicon UCY2E560MHD technical specifications.
| Capacitance | 56uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.2% |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 515mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |