The UCY2E820MHD3TN is a 82uF aluminum electrolytic capacitor with a 250V voltage rating. It has a radial package and is designed for through-hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 105°C. It is available in a tape and reel packaging format with a single unit per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2E820MHD3TN technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 690mA |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |