Nichicon's UCY2G150MPD is a 15uF aluminum electrolytic capacitor with a 400V voltage rating and 20% tolerance. It has a radial package with a 10mm diameter and 20mm length, suitable for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 105°C and is compliant with RoHS regulations. It has a maximum ripple current of 180mA and a lifespan of 8000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2G150MPD technical specifications.
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 10mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 20mm |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 8000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 180mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |