Nichicon UCY2G330MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 200 |
| Series | CY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |