Nichicon UCY2G470MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 16mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 21.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 852uA |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 520mA |
| Series | UCY |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |