The Nichicon UCY2G820MHD3CT is an 82uF aluminum electrolytic capacitor with a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. This capacitor is packaged in a radial package and is designed for through-hole mounting. It is RoHS compliant and has a ripple current of 765mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2G820MHD3CT technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 2mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 765mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 20% |