The UCY2W470MHD6 is a 47uF aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 450V. It features a radial package with a diameter of 16mm and a height of 1.043inch when seated. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging with 50 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCY2W470MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 16mm |
| Height - Seated (Max) | 1.043inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 500mA |
| Ripple Current (AC) | 500mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CY |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |