Nichicon UCY2W560MHD3TN technical specifications.
| Capacitance | 56uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.043inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 560mA |
| Series | CY |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |