Nichicon UCY2W820MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 18mm |
| Length | 31.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current (AC) | 730mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCY |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |