Nichicon UCZ1A221MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.3% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mR |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 135mA |
| Ripple Current (AC) | 270mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CZ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |