Nichicon UCZ1H101MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200mR |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 250mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CZ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |