Nichicon UCZ1H330MCL6GS technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500mR |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 7.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 197mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCZ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |