Nichicon UFG1H2R2MDM technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 18mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FG |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |