Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 47uF 85c 8x11.5 3.5LS
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.512inch |
| Lead Pitch | 0.138inch |
| Length | 11.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 101mA |
| Series | Muse FG |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |
| RoHS | Compliant |