The Nichicon UGB1H150MRM is a 15uF aluminum electrolytic capacitor with a radial package and 20% tolerance. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in bulk and has a ripple current of 1.04A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Diameter | 1mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.04A |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |