Nichicon's UKL1E150KDDANA is a 15uF aluminum electrolytic capacitor with a 25V voltage rating and 10% tolerance. It has a radial package with a 5mm diameter and 11mm height, and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. It has a maximum ripple current of 85mA and a life expectancy of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 85mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KL |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| RoHS | Compliant |