Cap Aluminum Lytic 3.3uF 50V 10% (5 X 11mm) Radial 2mm 40mA 1000h 105°C Ammo
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.3uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 40mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UKL |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| RoHS | Compliant |