This aluminum cylindrical can electrolytic capacitor has a capacitance of 15uF and a working voltage of 35VDC with 10% tolerance. It is designed to handle a ripple current of 85 and has a leakage current of 1.05uA at 1 minute. The capacitor is rated for 1000 hours of lifetime and operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius. It is available in a through-hole radial termination style with a 5mm pitch and a size of 5 x 11mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Ripple Current | 85mA |
| Leakage Current | 1.05@1MinuA |
| Lifetime | 1000h |
| Size | 5 X 11mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |