Nichicon UKW2A331MHD1TO technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 750mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KW |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |