Nichicon UMA1C4R7MCD2TP technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 3mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.16% |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.039inch |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 10mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |