Nichicon UML0G101MDD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 5mm |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Leakage Current | 800nA |
| Length | 5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 56mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ML |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |