Nichicon UML0G470MDD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Height | 5mm |
| Lead Pitch | 2mm |
| Leakage Current | 400nA |
| Length | 5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 33mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |