The Nichicon UMP1HR47MDD1TE is a 0.47uF aluminum electrolytic capacitor with a DC rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a ripple current of 4 and a leakage current of 1.18uA at 2 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style. It is designed for through hole mounting and has a terminal pitch of 5. The operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UMP1HR47MDD1TE technical specifications.
| Capacitance | 0.47uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 4mA |
| Leakage Current | 1.18@2MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 4 X 5mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |