The UMT0G101MDD is a 100uF aluminum electrolytic capacitor with a 4V voltage rating. It has a radial package with a 6.3mm diameter and 5mm height, and is designed for through-hole mounting. The capacitor has a 0.37% dissipation factor and a 4uA leakage current. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UMT0G101MDD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.3mm |
| Dissipation Factor | 0.37% |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 60mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |