Nichicon UMT1E100MDD1TP technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 23mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |