Nichicon UMT1E4R7MCD2 technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 3mm |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.039inch |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 10mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |