Nichicon UMW0G470MDD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 4mm |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.059inch |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 33mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |