Nichicon UMW0J220MDD technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.059inch |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 28mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |