The Nichicon UMW1C100MDD1CV is a polarized aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It has a capacitance of 10uF and a DC rated voltage of 16V. The capacitor is 5mm in length and has 2 terminals. It is part of the MW series from Nichicon.