The Nichicon UMW1C470MDD is a 47uF aluminum electrolytic capacitor with a 16V voltage rating. It features a radial package with a 6.3mm diameter and 11.5mm length. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UMW1C470MDD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.098inch |
| Leakage Current | 7.52uA |
| Length | 11.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 58mA |
| Ripple Current (AC) | 58mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MW |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |