Nichicon UMW1C470MDD1TP technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.098inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 58mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |