The Nichicon UMW1E330MDD is a 33uF aluminum electrolytic capacitor with a 25V voltage rating and 20% tolerance. It is packaged in a radial through hole configuration with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor has a leakage current of 8.25uA and a ripple current of 52mA. It is RoHS compliant and available in a package quantity of 200 in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UMW1E330MDD technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.098inch |
| Leakage Current | 8.25uA |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 52mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MW |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |