Nichicon UMW1V100MDD technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Leakage Current | 3.5uA |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 29mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |