Nichicon UPJ0J101MDD1TD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Impedance | 1.4R |
| Lead Pitch | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 99mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PJ |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |