Nichicon UPJ1J471MHD technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 35.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Impedance | 52mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Leakage Current | 888.3uA |
| Length | 35.5mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.42A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PJ |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |