Nichicon UPM1J220MED technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 6.3mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 11mm |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Impedance | 520mR |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 110mA |
| Ripple Current (AC) | 110mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PM |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |