Nichicon USH1H220MPD technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Leakage Current | 14uA |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | USH |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |