Nichicon USL1E330MDD technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 2.5mm |
| Leakage Current | 1.65uA |
| Length | 7mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 63mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |