Nichicon USL1H4R7MDD technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 7mm |
| Lead Pitch | 2mm |
| Leakage Current | 470nA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 29mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |